
PLC (Planar Chaos) · #90 · EN
Rathi Trapper
Creature — Human Rebel Rogue
Tangling vines, fetid murk, paralyzing poisons, and crawling dead. The swamp is nature's trap waiting to be exploited by unnatural minds.
Wyjaśnienie po polsku
Rathi Trapper
Stworzenie — Człowiek Rebeliant Złodziej
Jak działa karta?
Aktywujesz zdolność płacąc i tapując Rathi Trappera; gdy zdolność się rozwiąże, tapuje wybrane stworzenie. Nie niszczy go ani nie uniemożliwia mu odtapowania w przyszłości.
Rathi Trapper ma aktywowaną zdolność z kosztem ",
: Tap target creature." To oznacza: aby aktywować zdolność, musisz zapłacić jedną czarną manę (
) i zakręcić (tap) samego Rathi Trappera (
) jako część kosztu. Po opłaceniu kosztu zdolność trafia na stos i, gdy się rozwiąże, tapuje wybrane stworzenie (czyli przekręca je tak, że jest tapped). Zdolność nie niszczy ani nie zadaje obrażeń — tylko tapuje cel. Jeśli w momencie rozwiązywania zdolności wybrany cel nie jest już legalnym celem (np. przestał być stworzeniem lub stał się niewrażliwy na targetowanie), efekt nie zadziała.
Ważne interakcje
- Zdolność aktywowana: aktywujesz ją, płacąc koszt many i tapując stworzenie (patrz szczegóły niżej).
- Cel: wybierasz cel (target) dla efektu w momencie aktywacji. Jeśli cel stanie się nielegalny przed rozwiązaniem, efekt nie będzie miał celu i nie zrobi nic.
- Tapowanie (Tap): 'Tap target creature' powoduje, że docelowe stworzenie zostaje tapped (położone na bok). To nie zabija ani nie niszczy stworzenia — tylko je odtapowuje, jeśli ponownie zostanie odtapowane w przyszłości.
- Koszt many i symbol
: Koszt aktywacji to zapłacenie
(jednej czarnej many) oraz tapped (zakręcenie) Rathi Trappera jako części kosztu. Jeśli Rathi Trapper jest już tapped lub nie może zostać tapped (np. ma efekt zapobiegający tapowaniu), nie możesz zapłacić kosztu i aktywować zdolności.
- Wywołanie zdolności na stacku: Po opłaceniu kosztu zdolność trafia na stos. Przed jej rozwiązaniem inni gracze mogą odpowiedzieć (np. zabić Rathi Trappera). Jeśli Rathi Trapper nie będzie przed rozwiązaniem zdolności zdolny do bycia tapped (ale już był tapped jako koszt), to nic nie zmienia — efekt nadal spróbuje tapnąć cel, o ile cel jest nadal legalny.
- Wybieranie celu i legalność: Cel wybiera się przy aktywacji. Jeśli docelowe stworzenie przestanie być stworzeniem przed rozwiązaniem (np. stanie się artefaktem bez typu stworzenia), zdolność nie będzie mogła go tapnąć.
- Nie ma dodatkowych efektów: Zdolność tylko tapuje jedno wybrane stworzenie; nie zapobiega untapowaniu przy następnej fazie odtapowywania ani nie daje innych efektów.
Częste pomyłki
- Mylenie kosztu: Nie możesz aktywować zdolności bez zapłacenia
oraz tapnięcia Rathi Trappera. Oba są częścią kosztu.
- Tapowanie jako efekt vs koszt: Tapnięcie Rathi Trappera (
) jest częścią kosztu aktywacji, a "Tap target creature" jest efektem, który trafia na stos i rozwiązuje się później.
- Zakaz aktywacji gdy Rathi Trapper jest tapped: Jeśli Rathi Trapper jest już tapped, nie możesz użyć
jako części kosztu, więc nie możesz aktywować zdolności.
- Zmiana celu przed rozwiązaniem: Jeśli cel przestanie być stworzeniem przed rozwiązaniem (lub stanie się nielegalnym celem), zdolność nie zadziała.
- Śmierć Rathi Trappera po aktywacji: Jeśli Rathi Trapper zginie po opłaceniu kosztu, zdolność nadal rozwiąże się normalnie, o ile wybrany cel jest legalny.
Przykład
Przykład: Masz Rathi Trapper, który jest untapped. Możesz zapłacić i zakręcić Rathi Trappera, wskazując jako cel atakujące stworzenie przeciwnika. Po rozwiązaniu zdolności tamte stworzenie stanie się tapped i przestanie być w stanie ataku.
Dane wydruku
- Set
Planar Chaos (PLC)
- Data wydania
- 2007-02-02
- Rzadkość
- Common
- Artysta
- Pete Venters
- Mana value
- 2
- Mana cost
- Power / Toughness
- 1 / 2
- Layout / frame
- normal / 2003
- Foil / nonfoil
- foil nonfoil
- Scryfall ID
- b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df
- Oracle ID
- 0920d6aa-eab7-4116-b2f8-b13080d5d7e3
Legalność formatów
Charakterystyka karty
- Słowa kluczowe
- —
- Tożsamość kolorów
- Produkuje manę
- —
- Dostępne wykończenia
- nonfoil, foil
- Platformy
- paper, mtgo
- Cechy wydruku
- Dostępna w boosterze
- Efekty ramki
- colorshifted
- Typ promocji
- —
- Watermark
- —
- Obramowanie / znacznik
- black / —
Identyfikatory i rankingi
- EDHREC rank
- 21 729
- Penny rank
- 14 428
- Multiverse IDs
- 130718
- Arena ID
- —
- MTGO ID
- 26463
- TCGplayer ID
- 14786
- Cardmarket ID
- 14269
- Illustration ID
- 3b0d56de-762c-4c7b-98f1-cbe7da18b93a
- Status obrazu
- highres_scan
Market i źródła zewnętrzne
Kup kartę
Więcej informacji
Pełny rekord źródłowy JSON
{
"object": "card",
"id": "b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df",
"oracle_id": "0920d6aa-eab7-4116-b2f8-b13080d5d7e3",
"multiverse_ids": [
130718
],
"mtgo_id": 26463,
"mtgo_foil_id": 26464,
"tcgplayer_id": 14786,
"cardmarket_id": 14269,
"name": "Rathi Trapper",
"lang": "en",
"released_at": "2007-02-02",
"uri": "https://api.scryfall.com/cards/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df",
"scryfall_uri": "https://scryfall.com/card/plc/90/rathi-trapper?utm_source=api",
"layout": "normal",
"highres_image": true,
"image_status": "highres_scan",
"image_updated_at": "2026-07-13T11:45:50Z",
"image_uris": {
"small": "https://cards.scryfall.io/small/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150",
"normal": "https://cards.scryfall.io/normal/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150",
"large": "https://cards.scryfall.io/large/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150",
"png": "https://cards.scryfall.io/png/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.png?1783943150",
"art_crop": "https://cards.scryfall.io/art_crop/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150",
"border_crop": "https://cards.scryfall.io/border_crop/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150",
"thumb": "https://cards.scryfall.io/thumb/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.webp?1783943150",
"grid": "https://cards.scryfall.io/grid/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.webp?1783943150",
"display": "https://cards.scryfall.io/display/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.webp?1783943150",
"art": "https://cards.scryfall.io/art/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.webp?1783943150",
"crop": "https://cards.scryfall.io/crop/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.webp?1783943150",
"jpeg": "https://cards.scryfall.io/normal/front/b/2/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df.jpg?1783943150"
},
"mana_cost": "{1}{B}",
"cmc": 2,
"type_line": "Creature — Human Rebel Rogue",
"oracle_text": "{B}, {T}: Tap target creature.",
"power": "1",
"toughness": "2",
"colors": [
"B"
],
"color_identity": [
"B"
],
"keywords": [],
"legalities": {
"standard": "not_legal",
"future": "not_legal",
"historic": "not_legal",
"timeless": "not_legal",
"gladiator": "not_legal",
"pioneer": "not_legal",
"modern": "legal",
"legacy": "legal",
"pauper": "legal",
"vintage": "legal",
"penny": "legal",
"commander": "legal",
"oathbreaker": "legal",
"standardbrawl": "not_legal",
"brawl": "not_legal",
"competitivebrawl": "not_legal",
"alchemy": "not_legal",
"paupercommander": "legal",
"duel": "legal",
"oldschool": "not_legal",
"premodern": "not_legal",
"predh": "legal",
"tlr": "legal"
},
"games": [
"paper",
"mtgo"
],
"reserved": false,
"game_changer": false,
"foil": true,
"nonfoil": true,
"finishes": [
"nonfoil",
"foil"
],
"oversized": false,
"promo": false,
"reprint": false,
"variation": false,
"set_id": "5a1b571c-73e9-4c14-b9d4-a62507d85789",
"set": "plc",
"set_name": "Planar Chaos",
"set_type": "expansion",
"set_uri": "https://api.scryfall.com/sets/5a1b571c-73e9-4c14-b9d4-a62507d85789",
"set_search_uri": "https://api.scryfall.com/cards/search?order=set&q=e%3Aplc&unique=prints",
"scryfall_set_uri": "https://scryfall.com/sets/plc?utm_source=api",
"rulings_uri": "https://api.scryfall.com/cards/b2968e01-2d04-4591-98de-24688bb087df/rulings",
"prints_search_uri": "https://api.scryfall.com/cards/search?order=released&q=oracleid%3A0920d6aa-eab7-4116-b2f8-b13080d5d7e3&unique=prints",
"collector_number": "90",
"digital": false,
"rarity": "common",
"flavor_text": "Tangling vines, fetid murk, paralyzing poisons, and crawling dead. The swamp is nature's trap waiting to be exploited by unnatural minds.",
"card_back_id": "0aeebaf5-8c7d-4636-9e82-8c27447861f7",
"artist": "Pete Venters",
"artist_ids": [
"d54c4a1a-c0c5-4834-84db-125d341f3ad8"
],
"illustration_id": "3b0d56de-762c-4c7b-98f1-cbe7da18b93a",
"border_color": "black",
"frame": "2003",
"frame_effects": [
"colorshifted"
],
"full_art": false,
"textless": false,
"booster": true,
"story_spotlight": false,
"edhrec_rank": 21729,
"penny_rank": 14428,
"prices": {
"usd": "0.19",
"usd_foil": "0.35",
"usd_etched": null,
"eur": "0.06",
"eur_foil": "0.44",
"tix": "0.03"
},
"related_uris": {
"gatherer": "https://gatherer.wizards.com/Pages/Card/Details.aspx?multiverseid=130718&printed=false",
"tcgplayer_infinite_articles": "https://partner.tcgplayer.com/c/4931599/1830156/21018?subId1=api&trafcat=tcgplayer.com%2Fsearch%2Farticles&u=https%3A%2F%2Fwww.tcgplayer.com%2Fsearch%2Farticles%3FproductLineName%3Dmagic%26q%3DRathi%2BTrapper",
"tcgplayer_infinite_decks": "https://partner.tcgplayer.com/c/4931599/1830156/21018?subId1=api&trafcat=tcgplayer.com%2Fsearch%2Fdecks&u=https%3A%2F%2Fwww.tcgplayer.com%2Fsearch%2Fdecks%3FproductLineName%3Dmagic%26q%3DRathi%2BTrapper",
"edhrec": "https://edhrec.com/route/?cc=Rathi+Trapper"
},
"purchase_uris": {
"tcgplayer": "https://partner.tcgplayer.com/c/4931599/1830156/21018?subId1=api&u=https%3A%2F%2Fwww.tcgplayer.com%2Fproduct%2F14786%3Fpage%3D1",
"cardmarket": "https://www.cardmarket.com/en/Magic/Products?idProduct=14269&referrer=scryfall&utm_campaign=card_prices&utm_medium=text&utm_source=scryfall",
"cardhoarder": "https://www.cardhoarder.com/cards/26463?affiliate_id=scryfall&ref=card-profile&utm_campaign=affiliate&utm_medium=card&utm_source=scryfall"
}
}